Kafe do kelímku? Ne, děkuji pěkně!

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Kafe do kelímku? Ne, děkuji pěkně!
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - Kafe do kelímku? Ne, děkuji pěkně!

Od Markéty |6. 4. 2018  

 

stažený soubor (1)_2

Taky jste si všimli, že se kafe stalo symbolem pohodového života, cool lidí a je nezbytností všedního dne? Na instáči je každá druhá fotka stolu s knížkou, dortíkem a kapučínem, na kterém je vykreslený lístek, srdíčko nebo nějaké rozkošné zvířátko. A takhle je to na celém světě. Skoro by to vypadalo, že neděláme nic jiného, než že si užíváme život u kávy v oblíbené kavárně.

Jenže ono to tak úplně není. Většina z nás spěchá a ráno tak hupsne do Starbucks nebo nejbližší kavárny pro svou oblíbenou kávu v kelímku

Jak už jsem psala v minulém díle, začínáme být zaplaveni kelímky od kávy, kakaa, milkšejků a nevím čeho všeho. Začali jsme být líní si na chvilku odpočinout. Jen chviličku si vychutnat svou oblíbenou kávu. Zastavit se a neutíkat stále někam. Naplánovat si den tak, abychom vše stihli v klidu. My lidi to vlastně se svou leností "vyhráváme". Díky ní jde pokrok dopředu a my už nemusíme hnout ani prstem. Jenže ji dusíme. Tu, díky které žijeme. Zemi! Která nám nepatří, ale my se tak chováme. 

1515676279_a_936

 

A PROČ TY KELÍMKY VLASTNĚ NEMŮŽEME JEDNODUŠE RECYKLOVAT?

Kelímky jsou vyrobené z papíru, což je v pohodě. Jenže na něj je nalepená tenká plastová vrstva, která samozřejmě brání v prosáknutí tekutiny. Tahle kombinace je však neřešitelná, co se recyklace týče. Speciálních recyklačních center je po světě žalostně málo. Třeba Velká Británie má jen tři. V takových spešl recyklačních centrech se oddělí vrstva plastu od papírového kelímku a až pak se recykluje.

Tyhle naše vylepšováky tak mají dost jepičí život. My si vychutnáme kávu a po 10 minutách hážeme kelímek do směsného odpadu. Ten pak putuje na skládku nebo do spalovny. Nerecyklovatelné plasty se tak pomalu rozkládají na malé mikročástečky, které vadí nám, zvířatům a celému ekosystému úplně nejvíc. 

Celou dobu se bavíme o kontaminaci moří a mořských živočichů. Jde však i o naše řeky a jezera. Třeba sousední Dunaj trpí neskutečně. Po jeho vodách se dopravuje do Černého moře cca 4,2 tun plastového odpadu denně. To je příšerné množství. 

ocean-trash

Odstavec pro fajnšmekry

Velké společnosti jako Starbucks, Coffe Heaven nebo třeba Coffe &Co si zakládají na tom, že na chuť kávy nemá kelímek žádný vliv. Jenže, to tak úplně není pravda. Pominu teď to, že zahřátý plast uvolňuje toxiny a mrkneme na tu chuť... Například známá česká baristka Petra Veselá na svém webu píše, že příprava espressa do kelímku není vůbec správná. Chuť a struktura kvalitní kávy se může rozvinout, otevřít, vykvést jen v dobře nahřátém porcelánovém hrníčku. Pití kávy má být rituálem. Self chvilkou s oblíbenou voňavou kávu.

Pokud mé ekočlánky čtete, víte, že sama procházím jakýmsi přerodem a ještě před rokem jsem doma toho plastu měla taky požehnaně. Teď už nad tím vším přemýšlím. A světe div se, je to vlastně tak moc jednoduché. Přestaňme dělat, že se nás to netýká a začněme přemýšlet nad svými činy.

Už jen ten dobrý pocit za to stojí!

 

Tenhle článek věnuji své kamarádce a kolegyni Martině. Martino, nepij tolik kafe, víš, že zbytečně překyseluje organismus:-)

 

 

 Mějte se moc prima a dneska si dejte kafe v klidu v oblíbené kavárně. Markéta

 

 zdroj obrázků i čísel: cbc.ca

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: