EKOPÁTEK - Vychutnáme si život i bez brček a kelímků od kávy?

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - Vychutnáme si život i bez brček a kelímků od kávy?
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - Vychutnáme si život i bez brček a kelímků od kávy?

Od Markéty |29. 3. 2018  

 

stažený soubor (1)_2

Včera jsem četla někde na instagramu větu: Myslete na to, že všechen plast, který jsme použili, je stále na naší planetě. Teď, jak to píšu, mě zase zamrazilo v zádech a husina se dostavila hned za tím. Když si to totiž člověk uvědomí... Máme tady u nás *doma* slušně nastláno.

29829001_10212022525226377_2065353989_o_1 29748062_10212022542666813_278384528_oJako fakt nelžu a ten kelímek jsem dnes koupila jen kvůli fotce a řekla si, že ho využiju na zasazení bylinek. Tak prosím nekamenujte! Ten druhej je můj osobní, trochu metalovej, kelímek. Nemám ráda nijak zvlášť lebky a tvrdou muziku. Jen mi to přišlo vtipný.

A proč zrovna dneska o kelímcích a brčkách? Kelímky jsou přeci papírové a brčka tak nepatrná. No, jak jsem minule řešila, že vlhčené ubrousky jsou tou nejvíc nepotřebnou věcí, co máme doma, tak kelímky na kafe a brčka jsou zase tou nejméně potřebnou věcí, na kterou jsme si zvykli, když jdeme ven s přáteli nebo spěcháme ráno do práce. Tyhle dvě věci jsou okamžitě škrtnutelné, ale přitom se na to stále tak trochu moc kašle.

Jelikož je pátek, začala bych u brček a rovnou vám prozradila, proč se do drinků dávají dvě. Mám za sebou totiž barmanskou zkušenost, a když jsem tuhle infošku zjistila, začala jsem si říkat jen o jedno. Teď už jedu asi rok bez brčka a jsem živá. I moje pusa neutrpěla žádné viditelné šrámy nebo poškození od moc studeného ledu. Možná se časem projeví nějaká choroba, protože se mé rty musejí dotýkat sklenice. No dobře, tak ne. 

Víte, proč se do drinků dávají dvě brčka? Ano. Ano. Slyším, že aby se vám lépe pilo. Nooo. Skoro! Začalo se to dělat v době, kdy se prostě potřebovalo hrozně vydělávat a pánové hospocký, barmani a pinglové - možná tam byla i nějaká žena, nevím, negenderuju, jen prostě to slovo je v mužském rodu, že jo - si všimli, že dvěma brčkama se ten drink prostě vypije dvakrát tak rychle. Člověk je dříve opilý a víc tak utrácí. Zákon! Tohle vám neudělají nikde, kde si dávají záležet na tom, aby vám drink chutnal. Celý obsah turbo brček vám totiž vlítne hned do krku a požitek jaksi taky. Chuťové buňky si tak moc nepochutnají. 

Je to tedy taková malá lest. Ne, že se hned poběžíte rozkřiknout na svého barmana. Většina z nich to ani netuší. Ale vy už teď jo. A tak to prostě zkuste příště - dneska? - udělat tak, že si řeknete jen o jedno brčko. A nebo buďte tak odvážní, že si dáte drink bez brčka. Věřte, že si jej vychutnáte mnohem víc a hlavně, nebudete tak vožralí. Předpokládám,  že ty moje ekopátky čtou už dospělí lidé, kteří chodí na skleničku za zábavou a ne rychlým ztřískáním. Mladším se omlouvám, přijdete na to časem.

A jelikož dost často vytahuju nějaký ty fakta, brčka si je zaslouží dvojnásob, protože je to nejvíc nebezpečný plastový produkt na světě, hned zodpovím...

Brčka jsou právě díky své malosti tím nejvíc protivným plasťákem, který se plaví na vlnách oceánu a živočichové je polykají. Třeba takové želvy s nimi mají dost problém. Ve velkém množství jim je záchranáři vytahují z nosu, protože je vdechnou. Jau! Ryby je polykají a my pak jíme ty ryby. Sorry veggie světe za tu větu! Mohlo by se namítat, že naše brčka se do oceánu nedostanou... No, přečtěte si ještě jednou tu první tučnou větu.

Třeba v Americe nebo Velké Británii se každý den použije něco kolem 550 milionů plastových brček, myšleno zvlášť. Většinu nejde recyklovat, takže končí na skládkách a často ve vodních tocích a už zmiňovaných oceánech. Za své barmanské éry jsem vyhodila během jednoho večera tolik brček, že by to vyšlo na tři krabice od bot. To je peklo!

Pokud se bez nich neobejdete, vybírejte ty, které jsou z jiných materiálů a klidně k tomu nabádejte své barmany nebo majitele oblíbené restaurace. Ať vědí, že se o to lidé zajímají. Jsou z pryskyřice, bambusová, papírová, skleněná a nebo kovová brčka, která jsou top levlem, protože se dají používat do aleluja. Nebo si prostě noste svoje. Začíná to dělat čím dál víc lidí. Kupte si nějaké vyfikané, co bude prostě hrozně cool, a popožeňte k takovému rozhodnutí i ostatní, kteří jej u vás třeba jen uvidí. 

Nejsme malé děti, takže se přidáváme k Viviene Westwood a podporujeme výzvu #refusethestraw!

 

 A kelímky?

Jako jo, vypadají, že jsou papírové, ale to právě není úplně tak pravda. Tahle jednorázová nádoba představuje neřešitelný rébus. Venku papír, uvnitř plast. A neoddělíte to jen tak. Tím pádem je 5 minut vychutnané kávy z kelímku naprosto nerecyklovatelných. 

Ročně recyklujeme méně než 1 % z desítek miliard kávových kelímků! 

Pro představu... 1 ze 400 kelímků je recyklovaný.

Třeba britské skóre je 500 za minutu a za rok už se to šplhá přes 2,5 miliardy. Královna je ale dobrá. To ona zavedla poplatek na plastové tašky v obchodech, což se u nás okopčilo a teď se nakupuje prostě do papírovek. Teď chce zase zpoplatnit kelímky tak, aby to nutilo lidi přemýšlet a hlavně bylo na spešl likvidaci. Kopírovala bych dál...

Vyhozené kelímky od kávy z Německa, USA a Velké Británie by obkroužily celou planetu skoro 80 krát.

Jako, je sice asi lepší si těch pět minut najít a tu kávu si prostě vychutnat už v kavárně. Je to kultivovanější a věřte mi, že když se takhle na chvilku zastavíte, bude se vám to líbit. Nebo... A to dělám já, když mám chuť na kafe a prostě spěchám. Koupila jsem si fakt hodně cool kelímek, který je vyrobený ze škrobu a než ho rozšlápnu nebo naleptám svým jedovatým jazykem, vydrží fakt dlouho. Je tvrdý, stylový a hlavně! Nejde hned do směsného, že jo!

Popřemýšlejte nad tím. Uvědomte si, kolik kelímků třeba jen za měsíc odnesete ze své oblíbené kavárny. Zkuste si tu hromadu představit a vynásobte ji polovinou obyvatel města, kde bydlíte. Děs co?

A taky mi dejte vědět, jestli byste třeba chtěli supercool kelímky do našeho sortimentu. To mě fakt zajímá :-)


Vyhlašuju soutěž!

Pod post na facebooku, najdete TADY, mi vložte fotku drinku, který si dáte kdykoliv až do 8. 4. 2018 - ten drink ale musí být bez brčka! A pivo neberu :-D

A jelikož nemáme ekokelímky a brčka v sortimentu, jako výhru vyberu jiný zajímavý ekologický balíček.

 

 Mějte se moc prima a dneska si dejte drink bez brčka. Markéta

 

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: