EKOPÁTEK - STOP TAKE AWAY

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - STOP TAKE AWAY
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - STOP TAKE AWAY

Od Markéty |13. 4. 2018  

stažený soubor (1)_2

K minulému dílu ekopátku... Řešila jsem kávové kelímky a jejich skoro nepřekonatelnou nemožnost recyklace. Nabádala jsem vás ke koupi vlastního kelímku. V komentech u facebook postu jste mě však lehce šokovali. Velmi mě potěšilo, že si taky nosíte svůj kelímek. Ale byla jsem dost překvapená z toho, že se potýkáte s nevolí vám to kafe do vlastního kelímku připravit. Ach jo! V jakém světě to žijeme? Ty vyhlášky a hygienické předpisy už mi lezou krkem.

Proto jsem se rozhodla napsat tenhle článek. Myslím, že když bude alespoň někdo vyvíjet jakýsi nátlak, pomalu se to začne měnit. Dneska jsem třeba byla na schůzce ve Vnitroblocku a objednala si kapůčko s domácí limčou a ejhle... Přistála mi zavařovačka BEZ BRČKA. Zavařovačku propagovat nebudu. Je to teď u nás prostě hrozně cool, i když ve světě se to dělalo před 7 lety. Ale tak ok ok, recykluje se. Beru. To brčko ale? Jupííí! Konečně někdo začal reagovat a snaží se to alespoň ve svém podniku měnit. Taky tam maj slevu. Pokud si přinesete svůj hrníček, kelímek, dostanete symbolickou 10% slevu. To pro nakopnutí k činu.

A víte co? Říkejte tyhle věci v oblíbených podnicích a choďte si pro jídlo do svých dóziček nebo klasických jídeláků. Začněte to vy a uvidíte, že příště už nebude žádné ofrňování a většina podniků se bude snažit přizpůsobit. Rádi se opičíme. Vždyť to všichni víme. Co má soused, já chci taky:-)

A abych vás nakopla ještě víc a ten náš zamrzlej stát taky, mám pár zajímavostí z jiných zemí, kde už se zakročilo i různými vyhláškami nebo se o tom alespoň jedná. Jo! U nás zase klasicky nic. Počítejte tak 5-10 let zpožděníčko!

 

BRITOVÉ CHYSTAJÍ DAŇ NA KELÍMKY

Britský Starbucks nejprve zkusil slevu. Pokud někdo přišel s vlastním hrníčkem nebo kelímkem, dostal lepší cenu o 7 Kč. Jenže to úplně nevyšlo. Sleva netáhne. Proto se britská sněmovna chystá na změnu legislativy a zavede poplatky za jednorázové kelímky. Ty budou v hodnotě 25 penny, což je 7 Kč. A to by nebyli Britové, aby si nedávali nesplnitelné cíle. Ještě malinko přiostřili tak, že pokud nebudou do roku 2023 splněny britské recyklační cíle, tak bude s těmito kelímky šlus a v celém království se zakážou.

Britové byli jako prví, co zavedli poplatky za nákupní tašky. Takové ty tenké, co dostanete u pokladny. Dřív byly zadara, což byla tak trochu pohroma. Podle Británie se pak řídily i další země a dostalo se to i k nám. Aleluja! Tohle bychom od nich mohli kopčit všichni bez rozdílu!

 starbucks-shameful

 

FRANCIE ZAKAZUJE KELÍMKY I PLASTOVÉ TALÍŘE A PŘÍBORY

Francie na to jde o malinko víc hrrr. Přijala nový zákon, který nařizuje, že musí být všechny take away věci kompostovatelné. Tento zákon má vstoupit v platnost v roce 2020 a měl by Francii pomoci přispět k řešení klimatických změn. Ačkoli některé ekologické organizace podporují tento zákaz, jiné tvrdí, že byly porušeny pravidla Evropské unie o volném pohybu zboží.

Jak jim fandím. Francouzi třeba přišli s nápadem, že v obchodech bude i zelenina, která nevyhovuje estetickým a velikostním normám. Bude tak levnější a dostupná pro všechny lidi. A hlavně se nebude vyhazovat !krystepane! jen proto, že má nějakou nedokonalost. Skvělý nápad!

 

FREIBURG MÁ SVÉ KELÍMKY

Freiburg, německé město na jižní hranici s Francií, na to šlo po svém. Tohle město zavedlo Freiburg Cup, který si může každý za 1 éčko koupit a zase vrátit v tomto městě ve více než 100 obchodech. Tam vám dají zpět zálohu za kelímek. Ten si vezmou, vydezinfikují a pošlou zpět do oběhu. Jeden kelímek se využije mnohokrát a spotřeba tak letí strmě k zemi.

Takže... Pokud to nejde shora a lidi na to kašlou, dá se s touhle problematikou i vyhrát trochu jinak.

 

Celé bych to shrnula do jedné věty: Vychutnejte si jídlo i pití na místě hezky v klidu, nebo si vemte své nádobíčko!

Jako vždy vám přeji krásný víkend. Vypadá to na velmi slušné teploty. Dejte třeba piknik bez jednorázového plastu:-)

Vaše Markéta

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: