Odvrácená strana jednorázových plenek

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Odvrácená strana jednorázových plenek
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

Odvrácená-strana-jednorázových-plenek_1

Od Markéty |9. 8. 2018  

 

Já máma teda ještě nejsem. Kruci, už je mi 32 a stále žádné bejby? No, dobře, tohle není o mě... Ale chtěla jsem říct, že asi nebudu úplně dopodrobna rozebírat to, jak jsou jednorázovky funkční a bez starostí a třeba látkové plíny takové a makové, protože do toho ještě asi nemůžu tolik kecat. To dá rozum. Celý tenhle článek má zapůsobit na vaše mozkové závity a donutit k lehkému zamyšlení, jestli to nejde udělat jinak. Lépe a šetrněji k přírodě. Jo! ještě jsem chtěla na úvod říct, že vás nebudu navádět k tomu, abyste prdítka svých ratolestí nechali v plence o trochu déle, čímž se prodlužuje životnost dané pleny a tím pádem i počet použitých plen je přeci menší. I když...

                                                       Hm. Ne. Humor:-)

V osmdesátkách byly jednorázovky total revolucí v péči o díte. To je jasné, kdo by se chtěl prát s miliardou plen v tatramatce a k tomu to pak ještě žehlit tou cihlou od ETA, že jo. Jenže, postupem času se zjišťuje, že tyhle konvenční pleny nejsou ani trochu dobré pro dítko (víc tady) a už vůbec ne pro přírodu. 

 

Pokaděná fakta, která vás donutí přemýšlet

유 1 dítě spotřebuje za den cca 5-6 jednorázových plen. Za dva roky je to 4000, které i s obsahem váží zhruba 1 tunu. Pro srovnání... stejné množství odpadu nechají za sebou dva dospělí. Jen v České republice se narodí ročně asi sto tisíc dětí. Při používání jednorázových plen vyprodukují české děti 100 000 tun odpadu ročně! 

  Konvenční pleny se nedají recyklovat, protože obsahují těžkorozložitelné umělé hmoty

  Ekologická stopa jednorázové pleny je dvakrát tak velká jako stopa pleny látkové

  Papírové pleny spotřebují při výrobě až desetkrát víc surovin, třikrát víc energie a více také znečistí vzduch, než ty bavlněné, a to i s praním a žehlením. Pozn: Moderní látkové pleny se již žehlit nemusí.

  Polypropylén, polyetylén a třeba ještě polyakrylát jsou naprosto nerozložitelní plasťáci, díky kterým jde každá plena buď do spalovny, kde při jejím pálení vznikají jedovaté plyny. Nebo na skládku. A ani tam to není bez zatížení ovzduší. Vzniká plyn metan, který dost přispívá ke klimatickým změnám.

  Látkovou plenu můžete používat nesčetněkrát, než zeslábne. Pak může skvěle fungovat jako hadr a když už ani tak nebude platná, naprosto v pohodě se rozloží třeba na kompostu.

  Zato jednorázová konvenční plena se rozkládá 200 - 400 let

  A co peníze? V průměru utratíte za jednorázové pleny cca 25 000 Kč za dva roky vašeho dítěte. Za látkové i když se připočítají energie za praní, žehlení, prášek, to vyjde na 6 400 Kč za dva roky a to už je fakt slušný rozdíl.

유  Zajímavost: Látkové pleny přirozeně motivují děti k hlídání svých potřeb mnohem dříve, než "papírové" pleny, ve kterých mají suchoučko.

 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
Já vím, zlenivěli jsme. Nemáme na nic čas a nechceme se zabývat "zbytečnými" věcmi. Proto se zrovna pro tento případ hodí kompromis. Abyste neškodili svému dítku chemicky bělenou plenou (viz odkaz v prvním odstavci nebo tady), pořiďte mu eko pleny. Jsou sice o kousek dražší, ale budete mít lepší pocit jak kvůli svému prďolovi, tak i kvůli ekologické stopě. No a tyhle eko jednorázovky používejte na cestách a v noci. A jindy zase ty látkové. Které jsou stejně nejlepší pro správný vývoj kloubů.
 
Vsaďte se, že se to mamky v parku domáknou a tenhle čistší trend se rozšíří stejně jako škrtání jednorázového plastu.
 

 

 

Budu ráda za vaše postřehy, nápady a komentáře. Ať se mnou souhlasíte nebo ne :-)

Užijte si parádní víkend plný sluníčka a pohody.

 

Markéta

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: