Igelitové sáčky - fakta, která vás překvapí

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Igelitové sáčky - fakta, která vás překvapí
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

Igelitové sáčky - fakta, která vás překvapí

Od Markéty | 16. 11. 2017  

stažený soubor (1)_2

Bylo jasné, že po pet lahvích se zaměřím na všudypřítomné plastové sáčky a tašky. A jestli vám to zas tak jasné nebylo, budu ráda, když se mrknete na pár zajímavostí, co jsem o těchto šustivkách vyslídila.

Víte třeba, že v roce 2010 se plastové tašky dostaly do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrozšířenější spotřební zboží na světě? To je trochu smutné.

Vlas, lidská rohovka nebo třeba nátěr barvy je mnohem tlustší, než obyčejná plastová taška. Přitom jedna jediná igelitka unese až 8 kilo. Což je tisíckrát víc než sama váží.

Igelitová taška je brána jako jeden z nejefektivnějších a nejúspornějších vynálezů 20. století. Škoda, že se s ním začalo tak strašidelně plýtvat.

U nás v Česku se spotřebuje každý rok až 3 miliardy igelitových tašek. Když to přepočítáme na tuny, je jich rovný tisíc.

Jenže jen 1-2% igelitových tašek je recyklováno. Většina lidí je totiž vyhazuje do směsného odpadu, protože jsou velmi často znečištěné nebo obsahují zbytky potravin. Končí tak na skládkách a všude okolo nás.

Víte, že se při výrobě většiny plastových tašek a sáčků nepoužívá ropa, ale zemní plyn? Jejich základ je etylen, ten staví polyetylen. proto mají zkratku HDPE.

Jeden tenký sáček, pytlík, igeliťák se rozkládá desítky až stovky let. Je tak prakticky nerozložitelný.

Každoročně uhynou statisíce mořských živočichů a více než 1 milión ptáku v důsledku používání igelitových tašek. Buď se do nich zamotají nebo je spolknou. Připomínají jim totiž živočichy (jako třeba medúzy), kterými se živí.

Odhaduje se, že v každém km2 oceánu plave až 26.000 igelitových tašek. Když připočteme ještě ty petky, je to slušný randál.

 

Co všechno balíte do mikroteňáků a kolikrát za týden si zapomenete vzít do obchodu svou tašku? Zkuste si malý test a celý týden schraňujte právě tyto jednorázové obaly. Možná budete překvapeni nad množstvím!

 

Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!

 

 

 

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: