EKOPÁTEK - Než znovu použijete pet lahev

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - Než znovu použijete pet lahev
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - Než znovu použijete pet lahev

Od Markéty | 13. 10. 2017  

stažený soubor (1)_2

A to víte, že pet lahve jsou určené pouze na jedno použití? Takže, když děláte to, že si koupíte vodu v petce, třeba s tím cucátkem, a pak si do ní čepujete vodu z kohoutku nebo děláte šťávu, přiděláváte svému tělu starosti s odbouráváním toxických látek- tzv nízkomolekulárních látek. Hned samozřejmě nikoho neotráví, ale tyto látky mohou být dlouhodobě pro tělo nebezpečné. Mohou se stát karcinogenními a toxickými pro reprodukci nebo endokrynní disruptory. Úplně nejhorší je napouštět petky alkoholem. Pivem, vínem nebo dokonce pálenkou. Takové petky od limonád nebo nějaké vody jsou totiž testované pouze na nealkoholické nápoje a hlavně jen na jedno použití. Slunce a změna teplot na pet lahve působí dost podobně. Takže horký čaj nebo kyselé džusy také nic moc.

Tip: Pro pivo si zajděte klasicky se džbánkem a víno si nechte stočit do skleněné lahve. Mléko se také prodává ve skle a oblíbené jsou i mlékomaty, kde petku neuvidíte. Pokud ale i tak využíváte plastových lahví opakovaně, volte spíše tlustostěnné varianty, které už jsou na tuhle zátěž testovány. Jsou to třeba takové lahve, co využívá například Coca Cola na své dvoulitrovky.

Úplně nejlepší je však varianta lahví, které jsou přímo určené pro opakované využívání a jsou velmi odolné. Můžete volit mezi těmi nejekologičtějšími skleněnými. Nebo, pokud je nechcete kvůli váze a možnosti rozbití, na trhu už jsou lahve z eko plastů, které vydrží dlouhou dobu a nemusíte se bát toxických látek. Vybrat si můžete také z nerezu a hliníku. U posledních jmenovaných je dobré být opatrný, jaká je jejich vnitřní výstelka.

A ještě vám musím prásknout né úplně lichotivou zajímavost o šesti největších producentů balených nápojů na světě... Využívají pouze 6,6 procenta recyklovaných plastů. Což je teda naprosto příšerné. Právě taková Cocacola nebo Nestlé by měli jako největší výrobci odpadu z pet lahví začít přemýšlet, jak na to jít jinak a lépe. K tomu by je právě mohla dotlačit naše společnost. Začínáme přemýšlet nejen nad tím, co jíme a pijeme. Ale také nad tím, v čem si suroviny doneseme domů. To je důležité!

Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!

 

Ve změně fandím sobě i Vám. Markéta

 

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: