Sonnentor

logo-sonnentor 

Rok založení:

1988

Motto: 

„Díky našemu hospodaření můžeme podporovat region, zdraví nás i našich dětí, přírodu, klima i společnost. Ekologicky a udržitelně.“

Charakteristika:

Značka Sonnentor je česko-rakouská firma, která se zabývá převážně výrobou bio-čajů a bio-koření z toho nejlepšího, co v přírodě najdete.

Myšlenka značky Sonnentor vznikla v roce 1988 v rakouské vesničce Sprögnitz. Zakladatel Johannes Gutmann byl tehdy třiadvacetiletým mladíčkem, který na jednu stranu chtěl pomoct sedlákům z rodného chudého kraje, na stranu druhou ale také sám potřeboval práci.

Johannes Gutmann byl horlivým zastáncem ekologického zemědělství již v době, kdy slovo „bio“ ještě neexistovalo. V osmdesátých letech si obecně nikdo nedělal takovou hlavu s potravinami – odkud pochází, co je v nich nebo jak byly suroviny vypěstovány a produkty vyrobeny. Gutmann ale věřil, že nejlepší cesta pro zdravý život, životní prostředí a budoucnost je cesta ekologického zemědělství.

A tak jako 23letý začal objíždět místní trhy, nabízel balené bylinky, čaje a koření od místních sedláků. Vedle kvalitních bioproduktů mu k opravdovému průlomu pomohly jeho první „ochranné známky“. Staré sedlácké kožené kalhoty, které dostal od svého otce a kulaté červené brýle. Lišil se od jiných tím, že prodával byliny, čaje a koření s příběhem lidí, kteří je vypěstovali.

Filosofie značky Sonnetor je postavena na udržitelném podnikání. Od samotného začátku staví na pevných základech. Pracují s ohledem k životnímu prostředí, volí lokálnost, kompostovatelnost a zakládají si na zdravém selském rozumu. Nebojí se jít proti proudu a být v udržitelnosti průkopníky. Věří, že ekologické zemědělství je jedinou udržitelnou alternativou ke konvenčnímu hospodaření.

Na stejných principech zakládal s Tomášem Mitáčkem v roce 1992 český Sonnentor na jižní Moravě. Ten není jen nějakou „levnou“ dceřinnou společností na východě, kde se využije levné pracovní síly. Veškerý zisk zůstává ve firmě a investuje se pro rozvoj areálu v Čejkovicích a skvěle se daří také rozvíjet místní lokální spolupráce v regionu jižní Moravy.

Byliny, květy i koření získávají u bio pěstitelů jak v České republice tak po celém světě. Obchodují s pěstiteli napříč celým světem se zásadami fair trade obchodu. Pěstitelé dostávají za svou surovinu poctivě zaplaceno, a je jedno, jestli jsou z Česka, Rakouska, nebo třeba Tanzanie. Striktně jdou proti většinovému tlaku na cenu, protože chtějí bio pěstitelům zaručit soběstačnost a slušné podmínky k žití. Vytvářejí s bio pěstiteli trvalé vazby vystavěné na vzájemné důvěře a respektu, který tvoří základ dobře fungujícího podnikání.

Sonnentor byliny a koření jsou pěstiteli šetrně a s láskou pěstovány, sklízeny, sušeny (teplota se pohybuje kolem 42 °C) a skladovány v optimálních podmínkách. Tím je zaručena nejen jejich špičková kvalita a vysoký obsah cenných silic, ale také krásná barva.

Produkty Sonnentor jsou v BIO certifikované kvalitě dle mezinárodní normy ISO 22000. Díky zavedenému systému šarží jsou schopni zpětně dohledat původ každého produktu a jeho jednotlivých složek. Produkty neobsahují umělá barviva, konzervační látky ani syntetická aromata. Mnoho pracovních kroků se během šetrného zpracování dělá ručně, nikoliv pomocí strojů. Tím je zaručeno, že dobrá chuť přírodních přísad nakonec zůstává opravdu v každém sáčku čaje a v každé špetce koření.

96% obalů je recyklovatelných nebo kompostovatelných. Sypaný čaj je opravdovým “Hero Waste”. Celé lístky bylinek a velké kusy ovoce jsou baleny ručně a nejlépe si zachovávají aroma až do samotné přípravy čaje.

Karton krabiček je vyráběn z certifikovaného odpovědného lesního hospodářství FSC a po spotřebování obsahu jej můžete vyhodit do tříděného papíru. Před vyhozením, ale vyjměte vnitřní celulózovou fólii.

Sonnentor znamená česky Sluneční brána. Logo se symbolem usměvavého slunce s 24 paprsky – pro každou hodinu dne jeden. Symbolem slunce byly označovány v minulosti brány a vrata svobodných selských statků, které získaly nezávislost. Teplý a přátelský symbol vyzařoval sílu, radost a optimismus.

Také Sonnentor se snaží budovat alespoň částečnou lokální soběstačnost. Rozvíjí každoročně spolupráci s novými českými ekologickými pěstiteli a sedláky, kteří jim dodávají čerstvé byliny a koření pro další zpracování.

Zajímavost:

Byliny, květy i koření pro výrobu produktů získávají u bio pěstitelů, kterých mají dnes po celém světě zhruba 300, a jen v Česku jich najdete více než 25. Díky zavedenému systému šarží jsou schopni zpětně dohledat původ každého produktu a jeho jednotlivých složek.

Top produkty, které byste měli vyzkoušet

Bylinný čaj Kuc-kuc BIO porcovaný 27 g
Bylinný čaj Dobrá nálada BIO porcovaný 27 g
Poznávací sada dětských čajů 32,8 g
Grilovací sada BIO 395 g

Středomořská kouzelná sůl s květy BIO 120 g

Klíčoví lidé:

zakladatel Johannes Gutmann

Certifikace:

biolist  

Produkty mají pravidelnou certifikaci kontrolní organizací ABCERT AG a na každém výrobku je uveden kód CZ-BIO-002 (CZ = Česká Republika, 02 = ABCERT (státem schválená bio-kontrolní organizace s číslem 2), BIO = odkaz na kompletní certifikaci bio-zboží (žádné zboží z přechodného období).

 

 FSC

FSC znamená Forest Stewardship Council = "Rada pro správu lesa". Tato nezisková organizace podporuje ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů. Cílem je chránit lesy na Zemi a minimalizovat nelegální těžbu dřeva. Logo FSC na výrobku zajišťuje, že nákupem podporujete šetrné lesní hospodaření k přírodě.

 

 

Stránka 1 z 2 - 104 položek celkem
Sonnentor Anděl strážný éterický olej Bio 10 ml
Akce Vegan
169 Kč
250 Kč (–32 %)
02630H
Sonnentor Éterický olej Zimní noc Bio 10 ml
Akce Vegan
189 Kč
250 Kč (–24 %)
02638H
Sonnentor Poznávací sada dětských čajů 32,8 g
Akce Vegan
106 Kč
125 Kč (–15 %)
F0379
Sonnentor Dárková kazeta čajů Kouzelné vánoce
Akce Vegan
369 Kč
410 Kč (–10 %)
F0383
Sonnentor Dárková kazeta čajů Zimní pohoda
Akce Vegan
369 Kč
410 Kč (–10 %)
F0382
Sonnentor Grilovací sada BIO 395 g
Vegan
590 Kč
F0491
Sonnentor Kurkuma-citron sirup 500 ml
Vegan
240 Kč
F0515F
Sonnentor Ovocný poklad sirup 500 ml
Vegan
240 Kč
F0514F
Sonnentor Zázvor - citron sirup 500 ml
Vegan
240 Kč
F0517F
Sonnentor Zdobení na salát BIO 30 g
Vegan
125 Kč
F0576
Sonnentor Citronový pepř BIO 70 g
Vegan
140 Kč
F0469
Sonnentor Koření Umami BIO 60 g
Vegan
125 Kč
F0575
Sonnentor Smokey Salt BIO 150 g
Vegan
120 Kč
F0457
Sonnentor Koření na vejce BIO 30 g
Vegan
95 Kč
F0452
Sonnentor Zdobení na zeleninu BIO 45 g
Vegan
100 Kč
F0461
Nahoru
Další produkty

Stránka 1 z 2 - 104 položek celkem