PRŮVODCE CERTIFIKÁTY V PŘÍRODNÍ KOSMETICE

Poté, co se všeobecně začal zvyšovat zájem o zdraví a o ochranu přírody, přirozeně také vzrostla poptávka po šetrných kosmetických produktech. Výrobci se tohoto faktu rychle chopili a trh zaplavilo velké množství přírodních produktů, od kosmetiky po drogerii. Ne každá země ale zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, a proto často dochází k matení spotřebitele, který si kupuje něco, o čem se mylně domnívá, že je šetrnější než běžná kosmetika, ale ve skutečnosti se složení nijak výrazně neliší.

Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační a kontrolní společnosti, které svými náročnými standardy zajišťují opravdovou kvalitu přírodních produktů. Přísně je hlídáno nejen složení (zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy (ekologická výroba, šetrné zacházení s ingrediencemi atd.) a mnohá další kritéria. Velký důraz je kladen především na ingredience – důležitý je jejich přírodní původ a velký počet certifikačních společností se zaměřuje na podmínku obsahu ingrediencí pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství. Certifikační společnosti odsuzují testování na zvířatech a kácení tropických lesů, naopak proti těmto jevům, u klasické nepřírodní kosmetiky bohužel běžným, bojují. U produktů označených logem některé z těchto certifikačních společností si spotřebitel může být jistý jejich kvalitou.

 

01

Certifikát AUSTRIA BIO GARANTIE (ABG) je hlavní nazávislý rakouský certifikační orgán, který je zárukou, že jím označené výrobky pocházejí z ekologického zemědělství a nejsou testovány na zvířatech, neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky.

 

02

Známku BIO ECO COSMESI udílí Italská asociace ekologického zemědělství (AIAB) ve spolupráci s Institutem pro etickou certifikaci (ICEA). Tento certifikát zaručuje, že konečné výrobky nejsou testovány na zvířatech, a že k jejich výrobě je použito výhradně přírodních, geneticky nemanipulovaných surovin, které pochází v maximální možné míře z ekologického zemědělství či kontrolovaného sběru ve volné přírodě.

 

03

Označení KONTROLLIERTE NATUR KOSMETIK (BDIH) je německý certifikát pro výrobky kontrolované přírodní kosmetiky jejichž složení pochází z ekologického zemědělství, výrobky nejsou testovány na zvířatech a ani suroviny pro výrobu neobsahují složky z mrtvých zvířat, nepoužívá se parafín, vazelína či jiné ropné produkty, neobsahují syntetická barviva a syntetickou parfemaci ani syntetické konzervační látky. Dodržování uvedených kritérií zajišťuje mezinárodně činný institut Ecocontrol v Osterode.

 

04

Toto označení nesou výrobky, které prošly důkladným testem anglického etického spotřebitelského časopisu BEST BUY LABEL, který je možné přirovnat k časopisu dTest. V praxi to znamená, že se jedná o velice kvalitní výrobek, můžete mu důvěřovat a že údaje o výrobku jsou pravdivé.

 

 05

Díky tomuto označením největší francouzké obchodní asociace COSMETIQUE CHARTE COSMEBIO si můžete být jisti, že výrobky obsahují min. 95 % složek z přírodních surovin nebo přírodního původu, min. 95 % z použitých rostlinných složek je v BIO kvalitě a min. 10 % z celkového složení je v kvalitě BIO, což znamená, že pochází z ekologického zemědělství. Neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky.

 

06

Přívlastek COSMOS ORGANIC k certifikátu BDIH znamená, že výrobek takto označený obsahuje 95 % surovin BIO původu a 20 % z celkové váhy produktu můsí být BIO, včetně vody.

 

07 

Jedná se o český certifikát CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), který jasně stanovuje, jaké suroviny přírodní kosmetika smí či nesmí obsahovat. Tento certifikát je zárukou, že výrobky neobsahují parafín, vazelínu, silikony ani jiné ropné produkty, žádné syntetické, vonné, konzervační a barvící látky a neobsahují ani geneticky modifikované suroviny. Výrobky nejsou testovány na zvířatech a ani suroviny pro výrobu neobsahují složky z mrtvých zvířat. Sběr rostlin probíhá šetrným způsobem s přihlédnutím na ochranu životního prostředí. Výrobky neobsahují chemické UV filtry, elektronové nosiče, ethoxylované suroviny a výrobce splňuje požadavky na ekologickou likvidaci odpadů, ekologickou šetrnost výroby a obalových materiálů.

 

08

Je český certifikát CPK s nadstavbou BIO pro výrobky s obsahem surovin z ekologického zemědělství, které musí splňovat nejen standardy CPK, ale musí obsahovat i požadované množství biosurovin.

 

demeter

Ochranná známka Demeter se užívá pro označení produktů biodynamického zemědělství a je udělována po splnění dalších kriterií nad rámec ekologického zemědělství jako je např. nový způsob hnojení a oživování půdy, využívající speciální biodynamické preparáty zlepšující odolnost plodin nebo zohledňování kosmických procesů, kdy počítá s vlivem planet, hvězd, měsíce, slunce, souhvězdí a jejich umístění ve zvěrokruhu. Samozřejmostí je min. 95 % obsah ekologických složek takto označených výrobků.

 

10

Německá certifikační společnost DERMATEST, provádí lékařské a dermatologické testy kosmetických a farmaceutických výrobků, u kterých máte díky tomuto označení jistotu, že výrobky prošly důkladným dermatologickým testováním a kupujete prvotřídní kvalitu neškodící Vašemu zdraví.

11

Certifikát ECOCERT uděluje francouzký certifikační orgán, který garantuje, že výrobky s tímto označením obsahují suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Výrobky s tímto označením obsahují min. 95 % složek přírodního původu. Neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky. Rovněž neobsahují látky živočišného původu (vyjma přírodních produktů jako mléko, med, apod.). Při výrobě jsou použity suroviny z obnovitelných zdrojů a biologicky odbouratelné nebo recyklovatelné obaly.

 

12

Certifikát FAIR FOR LIFE znamená poctivý a spravedlivý obchod. Projekty prosazují udržitelnost výroby a spravedlivého obchodu s cílem podpořit ekonomický růst v rozvojových zemích.  Jedná se o produkty, které obsahují suroviny získané od společností, které dokládají, že byly zachovány důstojné pracovní podmínky pro všechny zaměstnance.

 

13

Certifikát FAIR TRADE označuje spravedlivý obchod. Koupí výrobků s tímto označením podporujete lidi ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kterým se dostává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují suroviny s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy.

 

14

Jedná se o jediný celosvětově platný certifikát HCS (Humane Cosmetics Standard), udělovaný kosmetickým společnostem, jejichž výrobky (včetně jednotlivých složek) nejsou testovány na zvířatech.

 

15

Italský certifikát ICEA je zárukou, že výrobky nejsou testovány na zvířatech a k jejich výrobě bylo použito výhradně přírodních, geneticky nemanipulovaných surovin, které pochází v maximální možné míře z ekologického zemědělství či kontrolovaného sběru ve volné přírodě.

 

16

Logo mezinárodní neziskové organizace NaTrue (True Friends of Natural and Organic Cosmetics) zaručuje vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů. Produkty s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75 % přírodní. Výrobky s tímto označením neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky. Samozřejmostí je netestování na zvířatech.

 

17

Výrobky označené francouzkým logem One Voice orange nejsou testovány na zvířatech, neobsahují žádné živočišné složky (s výjimkou medu, pylu a včelího vosku) a pocházejí z ekologické zemědělství. Toto označení spojuje různé štítky "BIOS", a to zejména těch, kteří si cení přístupu k ochraně planety, druhu zvířat a dopadu na životní prostředí mezi něž patří uznávané cosmebio certifikáty, AB, Nature & Progres, Demeter, Bio konzistence atd.  Kombinací těchto tří kritérií certifikace oranžového loga "one voice" pomáhá k jednomu z nejvíce komplexních a respektujících vztahů mezi zemí, lidmi a zvířaty.

 

18 

SOIL ASSOCIATION je britská společnost zabývající se certifikací přírodních produktů ze všech odvětví na trhu. Tato značka je zárukou, že výrobky obsahují min. 70 % složek v BIO kvalitě, která zaručuje původ z ekologického zemědělství. Tento certifikát je vám zárukou, že výrobky neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky, SLS (sulfáty) a SLES (etoxilované sulfáty), geneticky modifikované organismy. Produkty s tímto označením nejsou testovány na zvířatech a neobsahují živočišné složky.

 

19

Světový fond na ochranu přírody (anglicky World Wide Fund for Nature, zkráceně WWF), dříve Světový fond divočiny (anglicky World Wildlife Fund), je mezinárodní nezisková organizace podporující ochranu divoké přírody. Ve svém znaku má ohroženou pandu velkou. Jejím hlavním cílem je budování takového světa, ve kterém budou lidé žít v harmonii s přírodou. Mezi jejich zájmové oblasti patří klimatické změny, pralesy, moře, druhy, toxické chemikálie a udržitelný rozvoj. Pobočky se nacházejí ve 42 zemích.

 

20

Americký certifikát USDA BIOBASED PRODUCT podporuje růst hospodářského rozvoje, vytváření nových pracovních míst a poskytování nových trhů pro zemědělské komodity. Výrobky s tímto certifikátem neobsahují ropné látky, syntetická - barviva, parfemaci či konzervační látky, SLS (sulfáty) a SLES (etoxilované sulfáty), geneticky modifikované organismy a nejsou testovány na zvířatech.

 

21

Americký certifikát USDA Organic je certifikace pro výrobky, splňující kritéria ekologického zemědělství. Cílem americké federální organizace  je ochrana životního prostředí, podpora obchodu a komunit. Americké ministerstvo zemědělství jejím prostřednictvím reguluje standardy pro volný sběr divokých plodin, jejich zpracování a balení a také pro ekologické zemědělství. Kromě toho kontroluje chování k hospodářskému zvířectvu – volný výběh, krmivo z přírodních zdrojů bez přidaných antibiotik a růstových hormonů. USDA standardy nepovolují použití geneticky modifikovaných surovin, pesticidů a umělých hnojiv, jakožto i dalších chemických látek nepříznivě působících na lidské zdraví.

 

22

Tento certifikát uděluje britská nezisková organizace Vegan Society , který je zárukou obsahu výrobků zcela bez živočišných složek a netestovaní na zvířatech.

 

23

Německý certifikát Vegan pro označení výrobků, který zaručuje, že neobsahuje živočišné složky a není testován na zvířatech.