EKOPÁTEK - Fakta o škodlivosti čistících prostředků v domácnosti

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
EKOPÁTEK - Fakta o škodlivosti čistících prostředků v domácnosti
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

EKOPÁTEK - Fakta o škodlivosti čistících prostředků v domácnosti

Od Markéty | 2. 2. 2018  

stažený soubor (1)_2

Teď si to představte... Víte, že nejrozšířenějším jedem na světě jsou právě mycí a čistící prostředky? Samozřejmě, že jsou do toho počítané i ty ve velkých společnostech. A pokud nevlastníte velkou společnost, můžete ovlivnit jen to, co máte doma. Což není vůbec málo!

No jo, když ta chemka prostě čistí nejlépe, no ne? Přiznám se, že dlouhá léta bylo savo mým největším spojencem. Plísně a pořádně vypálená špína na sporáku šly po chvilce jako po másle. Vše -čeho se nedotklo savo- nebylo čisté. Brrr! Taky jsem si dost rozuměla s rukavicemi. Myslím takový ty tlustý, gumový, žlutý. A když to beru kolem a kolem, měla jsem mít možná i roušku a ochranné brýle by taky nebyly na škodu.

A není to absurdní? Svou vlastní domácnost pucovat jedy?

Mám dva psy. (Už jste je viděli v nějaké té kampani pro mazlíčky) Všechno zkouší, vše je zajímá a naprosto všechno olizují. Když umyju podlahu, jdou si prostě líznout té čerstvé novinky, co tak divně páchne. Já jim přeci nemůžu servírovat jedy a vědomě. A sobě vlastně taky ne. 

A když už jsme u těch našich lásek… Překvapí vás, že každým rokem je jen v USA otráveno přes 1 milion dětí právě v „bezpečí“ domova. Nemám sice česká čísla, ale věřte, že budou mocná úplně stejně. Děti zajímají barevné lahve ve skříňkách, voňavý prášek a to savo taky. A bezpečnostní uzávěry… No, já vám nevím. Znám šikovnost dětí a na zuby svých psů už jsem si taky sáhla.

Mimo nebezpečí pro malé děti a vaše mazlíčky tu zůstane i kousek pro vás. Při každém pucování ty "boží" spreje a různé leštiče a nepřekonatelná bělidla vypustí nějakou –odpusťte- srajdu přímo do vašeho organismu. Stačí u uklízení dýchat nebo si nevzít právě ty rukavice. Když při úklidu větráte, lze to ovlivnit. Jenže! Jakmile uklízíte častěji než jednou za rok, ty chemikálie se vám hezky ukládají v organismu a usazují se jako toxiny. A i vaše děti nejsou pokaždé venku, no ne?

Dneska pro vás mám pár faktů, která jsou tu proto, aby vás vyděsila a mohli jste si uvědomit, že to není zas taková švanda.

V naší zemi je každoročně vodárensky upravováno několik set milionů m3 vody. Největší podíl mají domácnosti.

Průměrná denní spotřeba je kolem 90 l vody na osobu. To je dost chemikálií.

Nejčastěji jsou vody znečištěné pesticidy, polychlorovanými bifenyly, chlorovanými rozpouštědly, ropnými látkami, tenzidy, polycyklickými aromatickými uhlovodíky a těžkými kovy.

V České republice se utratí za čisticí a úklidové prostředky 580 Kč ročně na jednoho člověka, což je skoro 6 miliard Kč celkem. Bohužel, tohle číslo je trochu starší. Teď už to bude zas o kus víc.

Aromatické látky, které se uvolňují z prostředků, způsobují nejčastěji alergie. Ty na záchod jsou mezi nejhoršími.

Vonné kostky do záchodu nemají žádnou úklidovou funkci. Pouze nadměrně zatěžují ekosystém a odpadní vody pak škodí rybám a vodním organismům.

Většina z čisticích prostředků obsahuje až 146 více či méně nebezpečných chemikálií.

Čistící prostředky běžně obsahují nejhorší jedy jako jsou formaldehyd, benzen, toluen a chloroform.

Toxické chemikálie mohou způsobovat dýchací obtíže, kožní problémy, astma a dokonce hormonální nerovnováhu nebo vznik rakoviny.

Věděli jste, že míchání a kombinování chemických čistících prostředků je škodlivé a někdy může být až nebezpečné?

Nikdy nekombinujte bělidla s jinými prostředky, které obsahují alkohol, amoniak a ani s octem!

V západní Evropě se spotřebuje kolem 1 milionu tun prostředků obsahujících tenzidy. Ty jsou nejčastěji součástí čistících a pracích prostředků.

 

Jaký z toho máte pocit? Já nic moc. Používat takové prostředky je víc než zbytečné. Stačí, když si škodíme alkoholem a občas nějakým tím nezdravým jídlem. Tělo už se s ničím jiným pořádně nepopere a naše příroda také ne.

Od příštího ekopátku se zaměřím, jak se škodičů jednoduše zbavit a už po nich nikdy nezatoužit. Pokud vás zajímá, jak prát prádlo a nádobí bez chemky, mrkněte zpět na poslední ekopátky. Třeba sem a taky támhle.

 

 A myslete na to, že...

Nejlepší odpad je ten, který vůbec není!

 

To dáme. Věřím nám všem!

                                            Mějte prima víkend a užijte si hromadu srandy. Markéta

 

 

O autorovi
 unnamed (1) Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

 

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: