Rakytník, oranžové zlato

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Rakytník, oranžové zlato
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

Rakytník, oranžové zlato

Od Magi | 17  

Není všechno zlato, co se třpytí, říká se, avšak řecká legenda o rakytníku praví, že koně, kteří při spásání neušetřili ani listí a bobule rakytníku řešetlákového, měli krásnou lesklou srst, lepší kondičku a celkově byli odolnější. Rakytníku se proto říkalo “Třpytící se kůň”.

rakytnik

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je strom, který se rychle rozrůstá i na nehostinných územích. Jeho přirozeným prostředím je jihozápadní Evropa, Malá Asie, Kavkaz, Sibiř a Čína. Tato široce prospěšná rostlina je známá už po staletí jak v evropských, tak asijských zemích a dokonce i v již zmiňovaném starém Řecku. Účinné látky se nacházejí téměř ve všech částech stromu, nejdostupnější jsou listy a plody, avšak právě plody nám nabízejí přece jen největší koncentraci účinných látek.

Rakytník je plný antioxidantů a vitaminů, a to v nezanedbatelném množství. Nejvyhledávanější je rakytník v období chřipek, kdy je známý svým vysokým obsahem vitaminu C (až 1600 mg/100 g) a vitaminu A. Další významná jsou zastoupení vitaminů řady B, E, F a K. Rakytník obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny, v plodu se nacházejí kyseliny omega 3, 6 a 9, i vzácná omega 7. Stejně jako šípek obsahuje rakytník karotenoidy a flavonoidy (rutin) a další bioaktivní látky, které nás naplní energií a zdravím, jako jsou fenoly, terpeny, pektin, třísloviny a další. Karotenoidy pečují o náš zrak, pektin zase o hladinu krevního cukru a trávení.

Plody rakytníku mají skvělé účinky na zažívaní a celý močový trakt. Olej získaný z plodů rakytníku hojí drobné rány, pomáhá při zánětech a preventivně proti jejich příštímu vzniku, potlačuje růst bakterie Helicobacterium pylori a omezuje výskyt vředů v oblasti žaludku a dvanáctníku. Snižuje cholesterol, přispívá ke zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému a také umí stabilizovat krevní tlak. Povzbuzuje činnost mozku a nervové soustavy a nepřehlédnutelné účinky má v péči o vlasy, kůži a nehty a postará se i o náš pohybový aparát. Posiluje náš imunitní systém, zpomaluje projevy stárnutí, posiluje odolnost proti stresu a snižuje projevy některých alergií a astmatu. Vhodný je také jako detoxikační a revitalizační nástroj pro naše orgány a to především srdce, játra, žaludek, slezinu a ledviny.

Zevně se rakytníkový olej osvědčil na rány a popáleniny, křečové žíly, záněty i v těch nejcitlivějších oblastech.

Plody lze sklízet po dozrání, ale jsou neskutečně kyselé a trpké, lze z nich však vyrobit marmeládu, povidla, kompot, sirup, limonádu nebo třeba džus, ve kterých je rakytník konzumovatelný jen díky velké dávce sladidel, které tak neutralizují tu téměř nesnesitelnou trpkost a kyselost. Kvůli nadměrnému slazení je však otázka, zda takto upravený rakytník lze ještě stále považovat za všestranný blahodárný lék, nebo jen za zdraví prospěšnou pochutinu :). Pokud nechcete chroupat trpký rakytník, ani ho nijak doslazovat, jsou ideální zejména přírodní produkty s výtažky rakytníku, které nám spolehlivě předají všechny jeho pozitivní vlastnosti.

 

 

O autorovi
pr
S naprosto dětskou bezprostředností hodlá měnit svět k lepšímu. Ať už sdílením a šířením zdravého životního stylu, přírodní kosmetiky a nebo veganství. Šálků svého čaje má opravdu nespočet. Ilustrace, focení, design, cestování, ekologie, skládání hudby, psaní článků, vaření... Magi je pro testování kosmetiky na sobě, miluje naši planetu a je to taková moderní hipízačka s občas zvráceným smyslem pro humor.

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Složení: Bio
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: