Jak na imunitu

Neohodnoceno
Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
0,01 Kč / ks
Jak na imunitu
Neohodnoceno
Certifikované a udržitelné produkty
UDRŽITELNÉ
produkty s certifikací
Největší výběr na jednom místě
NEJVĚTŠÍ VÝBĚR
produktů na jednom místě
Ověřeno zákazníky Heureka
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás doporučuje

JAK NA IMUNITU

Od Magi | 30  

Imunita, jak ji většina z nás chápe bez hlubokých lékařských znalostí, je schopnost organismu bránit se vnějším či vnitřním antigenům (viry, bakterie, nádorové buňky, atd.). Na sílu obranyschopnosti má vliv spousta proměnných a mění se během celého života. Imunitu pak můžeme jak oslabovat, tak posilovat.

Základem je pro nás vrozená imunita, kterou ovlivňuje i těhotenství a porod (například děti rozené císařským řezem mají zpravidla slabší vrozenou obrannou funkci organismu než děti narozené přirozenou cestou).

shutterstock_220323160

Druhý typ imunity je tzv. imunita získaná. Ta se vyvíjí během našeho života. Kromě očkování je utvářena především schopností těla zapamatovat si úspěšné řešení při ohrožení těla např. infekcí, se kterou si neporadila imunita vrozená a do boje nastoupila obranyschopnost adaptivní, neboli získaná. Při další situaci už je imunitní odpověď obvykle mnohem silnější a rychlejší.

Na imunitu a naše celkové zdraví má vliv spousta faktorů a lidské chápání, ani současná věda, nemůže dopodrobna pochopit, co všechno s čím souvisí a co z čeho vychází. Navíc co platí u jednoho jedince, nemusí vůbec platit u druhého. Lidé se stěhují do měst, kde jsou vystaveni mnohem koncentrovanější formě různorodých nemocí. Taky životní styl se změnil a populace trpí odlišnými nemocemi než naši předkové.

Co málokdo tuší je, že až 70% naší imunity sídlí ve střevech. Z tohoto důvodu je nutné dlouhodobé zažívací a trávicí problémy řešit a nepřecházet je. Střeva nemusí stíhat absorbovat vitaminy a minerály, v opačném případě se mohou přímo ve střevech hromadit odpadní látky a to je ta nejúrodnější půda pro miliardy bakterií, kvůli kterým nás může skolit kdejaká nemoc.

A teď... čím posílíme naši imunitu?

1. Pohyb (a to zejména ten venku!)

 • Ve zdravém těle zdravý duch, v aktivním těle aktivní imunitní systém.
 • Vystavením těla změně teplot, různým bakteriím a virům, trénujeme imunitní systém.

2. Zdravá a pravidelná strava

 • Běžné potraviny vhodné pro podporu imunity jsou loupané mandle, česnek, hrách, houby shiitake, citrusy, jablka, lněný olej, celozrnné obilniny, dušená zelenina...

3. Dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků

 • Citrusové plody, rakytník, kustovnice, maqui berry, borůvky, kiwi, petržel, amalaki, açai bobule - vitamin C, vitamin A a antioxidanty k tomu.
 • Ořechy, luštěniny a listová zelenina - zinek, hořčík, vitamin E a D.
 • Houby (Housenice čínská, Hlíva ústřičná,  Reishi, Shiitake...)
 • Česnek, echinacea a grapefruitové jádro - „přírodní antibiotikum".
 • Kyselé zelí, kysané výrobky - napomáhají trávení a zažívání.
 • Koření - kurkuma, kardamon, římský kmín, koriandr, fenykl, himalájská sůl, bazalka, bazalka posvátná neboli tulsi, skořice, oregáno, šalvěj, šafrán a zázvor.

4. Pitný režim

 • Filtrovaná voda.
 • Zelené a bylinné čaje (matcha, tulsi...).
 • Aloe Vera, březová šťáva, šťáva noni, rakytníkový sirup...

5. Pravidelné otužování

 • Správné saunování.
 • Sprchování se vlažnou vodou (kolem 20°C).

6. Kvalitní spánek

 • Ideálně 6 až 8 hodin. Pravidlo, že člověk by neměl jít spát přejedený, platí i o hladovění. Hladové tělo nejde s kvalitním spánkem dohromady, avšak mezi posledním jídlem a snídaní by měl být ideálně 10 až 12 hodin rozestup.

7. Nižší teplota v místnostech

 • Kolem 18°C až 20°C.

8. Relaxace

 • Relaxace by měla být přímo úměrná množství vydané energie a to jak té fyzické tak té psychické. Relaxace je alfou i omegou regenerace těla i mozku a často její potřebu v této uspěchané době významně přehlížíme.

Jako ideální situaci vnímám, že již při dočítání tohoto článku sedíte u dokořán otevřeného okna v lotosovém květu a popíjíte zelený čaj s brčkem z tuřínu :)!

Imunita je vážná věc a proto i tento článek má lehce tíživý podtón. Věřte však, že pokud si tento osmibodový todo list splníte, budete se spokojeně usmívat i ve chvíli, kdy kolem vás bude kašlat 9 lidí z 10.

 

Hezčí (a silnější) zdraví přeje Magi

 shutterstock_220723471

 

O autorovi
pr
S naprosto dětskou bezprostředností hodlá měnit svět k lepšímu. Ať už sdílením a šířením zdravého životního stylu, přírodní kosmetiky a nebo veganství. Šálků svého čaje má opravdu nespočet. Ilustrace, focení, design, cestování, ekologie, skládání hudby, psaní článků, vaření... Magi je pro testování kosmetiky na sobě, miluje naši planetu a je to taková moderní hipízačka s občas zvráceným smyslem pro humor.

Doplňkové parametry

Kategorie: blog
Hmotnost: 0.01 kg
Složení: Bio
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: